Cestovatelé to tu nemají jednoduché – silnice jsou hrbolaté, v dopravě není snadné se vyznat, a pokud nemluvíte arménsky nebo rusky, těžko se domluvíte – ale objevování této země za všechny ty nesnáze a těžkosti rozhodně stojí.

Nejvíce pozornosti přitahuje neobyčejný soubor středověkých klášterů rozesetých po celé zemi a dramaticky nádherná krajina, která doslova vybízí k pěším túrám a dalším aktivitám v přírodě. A pak je tady fantastický Jerevan – jedno z nejenergičtějších a nejvíce okouzlujících měst Evropy. Společně nabízejí úchvatný a neuvěřitelně příjemný zážitek z cestování.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Jerevan
Měna
dram (AMD)
Jazyk
arménština
Víza
Občané České republiky ke vstupu a pobytu po dobu 180 dní během období jednoho roku na území Arménie vízum nepotřebují. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty a směnárny jsou široce dostupné. Kromě luxusnějších zařízení a podniků v hlavních městech se zpravidla nepřijímají platební karty. Nejlepší měnou v hotovosti jsou americké dolary, eura a ruské rubly, zhruba v tomto pořadí.
Čas
V Zakavkazsku platí GMT/UTC plus čtyři hodiny; v Arménii je zaveden letní čas, hodiny se tedy v období od konce března do konce října posouvají o hodinu dopředu.
Mobilní telefony
Místní SIM karty jsou levné. SIM kartu si můžete dobít na prodejně vašeho operátora nebo ve stáncích na tržištích.
Doprava
Maršrutkami (minibusy) a autobusy Zajišťují hlavní dopravní spojení v oblasti. Na hlavních trasách je doplňují rychlejší sdílené taxíky. Vlaky Vlaky jsou obvykle pomalejší než autobusy a železniční síť je omezená, ale praktické noční lůžkové vlaky jsou levné a pohodlnější než cestování po silnici. Autem Jezdí se vpravo. Maximální povolená rychlost je obvykle nízká, málokdy vyšší než 90 km/hod. S výjimkou hlavních měst je parkování poměrně snadné. Z Ázerbájdžánu do Arménie Mezi Arménií a Ázerbájdžánem není žádné přímé dopravní spojení.

Denní rozpočet

Denní rozpočet
orientačně
Pokoj v B&B nebo guesthousu 15 000–30 000 AMD Večeře o dvou chodech 6000 AMD Vstupné do muzea 500–1000 AMD Místní pivo v baru 500 AMD Cesta 100 km minibusem 1200 AMD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Arménské kláštery

Bohatá arménská sbírka starodávných kostelů a klášterů, jež se vyvíjela tisíce let, je skutečným pokladem světového dědictví. Na první pohled se vám mohou zdát podobné, všechny mají kónický tvar střechy připomínající horu Ararat. Při bližší prohlídce však odhalíte, že každý má svůj jedinečný charakter a design. Arménské kláštery se odlišují i svou polohou. Klášter Tatev stojí na vysokém skalnatém ostrohu, Noravank v pustém kaňonu a v pozadí ikonického kláštera Chor Virap se vypíná sám Ararat.

Jerevan

Život v ulicích Jerevanu plyne klidným, pomalým tempem a v četných venkovních kavárnách a restauracích tráví hosté často dlouhé hodiny posezením u kávy nebo piva. Kavárny a vinárny ožívají na sklonku odpoledne, do večera se zábava rozproudí a obvykle končí až někdy před rozbřeskem. Davy lidí zaplňují zejména náměstí Opery a náměstí Republiky, oblíbeným místem příležitostných procházek lidí nastrojených podle poslední módy je Severní třída (Northern Avenue).

Kaňon Debed

Kaňon Debed Tento kaňon má v sobě více historie a kultury než jakékoli jiné místo v Arménii. Téměř v každém městě u řeky Debed je kostel, kaple, stará pevnost a pár kačkarů. Pozornost přitahují zejména dva kláštery zapsané na Seznam světového dědictví, Haghpat a Sanahin, ale k vidění je toho zde mnohem více. Břehy řeky hyzdí rozpadající se sovětská infrastruktura, ale jinak je scenérie vcelku idylická. Silnice kaňonem je vcelku rušná, protože představuje hlavní spojnici mezi Arménií a Gruzií. Turisté mohou navštívit vynikající hotel a restauraci v Dzoragetu nebo se ubytovat v několika B&B ve městech. Chátrající stánky s khoravatsem u silnice jsou téměř jedinou možností, kde se najíst, kromě B&B, ale v létě lemují silnici také prodejci čerstvého ovoce.

Dilijan

Přezdívá se mu „Arménské Švýcarsko“, a i když je to trochu přehnané, vysokohorský Dilijan (Dilidžan) má bezpochyby krásnou scenérii a neobyčejně příjemné podnebí. Za sovětských dob býval poklidným útočištěm filmařů, skladatelů, umělců a spisovatelů, kteří tu odpočívali a tvořili, a dnes je střediskem turismu s četnými B&B a hotely. Zdejší přírodní krásy nepochybně inspirují tvořivé myšlenky: město obklopují bujné dubové a habrové lesy na pozadí zasněžených vrcholků hor. V létě shánějí pastevci městem dobytek z horských pastvin a v bohatých listnatých lesích sbírají lidé houby a bylinky. Místní architektura se vyznačuje strmými taškovými střechami a dřevěnými trámy, ale sem tam je vidět i nějaký domek jako z pohádky. Dokonce i zdejší sovětské památníky mají jistý šmrnc.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší túry a projížďky na koni – údolí Yeghegis

Široké údolí poseté starými kostely. Touto působivou oblastí se zelenými údolími, zasněženými horskými vrcholy a malebnými vesnicemi prochází mnoho rozmanitých stezek.

Malebné vesnice

Půvabné horské vesnice, kde vám možnosti ubytování v soukromí a další základní turistická infrastruktura umožní poznat způsob života na venkově.